Coudersport Science Fair Winners

Volcanoes, transparent eggs, maple syrup, lever machines and how penguins talk were among the projects entered in this year’s Coudersport Elementary School Science Fair.

Keyaira Hallman with her science fair trophy

Students from grades Kindergarten to sixth-grade competed in the fair, which was judged by science students from Mansfield University.

Below is a list of winners (Congratulations Everyone!):

5th and 6th Grade

Category: Physics

1st Prize – Emma Clark “Diamagnetism”

2nd Prize – Loryn Angood “Which One Will Float?”

Honorable Mention – Justin Hajzus “ The Force of Magnets”

Category: Zoology

1st Prize – Brooke Todero “Cats”

Category: Earth and Space Sciences

1st Prize – Alyssa Ross “Rocks”

2nd Prize – Torrie Tezek “Insulating Properties of Snow”

Category: Health Science and Human Performance

1st Prize – Emily Laurore “Which Pain Reliever Dissolves the Fastest?”

2nd Prize – James Stuckey “Tooth Decay”

Category: Plant Science and Botany

1st Prize – Adrian Page “Which Temperature Sprouts Beans Faster?”

Category: Family Consumer Science

1st Prize – Megan Klesa “Chemical Reactions with Baking Powder”

3rd and 4th Grades

Category: Chemistry

1st Prize – Chandler Lowe “Volcano”

2nd Prize – Christopher Davis “The Transparent Egg”

Category: Engineering, Computers, and Math

1st Prize – Ricky McCord “Electrical Circuit”

Category: Earth and Space Sciences

1st Prize – Emily Smith “How Temperature Effects Crystal Growth”

2nd Prize – Garrett Watson “Balloon Blow Up”

Honorable Mention – Marisa Todero “Cyclones”

Category: Physics

1st Prize – Zachary Laibinis “Magnetism”

Category: Animal Sciences and Zoology

1st Prize – Dillon Keglovitz “How Much Food Could A Fat Feline Feast On?”

Category: Family Consumer Science

1st Prize – Amanda Ayers “Baking Powder Substitution”

Kindergarten, 1st, and 2nd Grades

Category: Plant Science and Botany

1st Prize: Gabriella Salamone “Can Beans Grow Into Plants?”

Category: Chemistry

1st Prize – Keyaira Hallman “Volcano Simulation”

2nd Prize – Gabi Hurrle “Maple Syrup”

Honorable Mention – Kerri Welsh “How Crystals Are Made”

Category: Engineering, Computers, and Math

1st Prize – Tyler Watson “Simple Machine – Lever”

Category: Environmental Sciences

1st Prize – Dylan Hajzus “How Many Drops Can You Put On A Penny”

Category: Earth and Space Sciences

1st Prize – David Empson “What Is A Volcano?”

2nd Prize – Cori Stuckey “Solar System”

Honorable Mention – Xander Brown “Volcanoes”

Category: Family Consumer Science

1st Prize – Olivia Cowburn “Potato Chip Madness”

2nd Prize – Silas Morley “How Permanent Is Permanent Marker?”

Category: Health Science and Human Performance

First Prize – Andrew Page “Basketball Bounce”

2nd Prize – Sophia Snowman “Do You Have A Stronger Side?”

Category: Physics

1st Prize – Dalton Keglovitz “Big Shot Little Shot”

2nd Prize – Carter Cowburn “Which Beyblade Will Spin The Biggest?”

Category: Animal Sciences and Zoology

1st Prize – Rosalyn Page “Smells Like A Treat”

2nd Prize – Rory Batson “Floating Trout”

Honorable Mention Scotty Robinson “How Do Penguins Talk?”

Best In Show and Most Original winners will be announced at an awards ceremony later in the school year.


Save pagePDF pageEmail pagePrint page

2 Comments

  1. Aunt Gale says:

    Way to go Keyaira, I’m so proud of you!

  2. Mikayla says:

    Good Job Justin! WOOOOOO!

Leave a Comment